Nodarbības

Szachownica jako całość

Szachownica jako całość

Rozpoznaj co się dzieje na szachownicy, aby zdecydować jaki jest najlepszy plan!

Struktura pionowa

Połączone piony mogą się wzajemnie bronić i wspierać przy maszerowaniu. Zdublowane piony same się blokują i ich marsz jest utrudniony. Piony bez kolegów na sąsiednich liniach nazywamy izolakami - takie piony zazwyczaj łatwo atakować.
3 min.
5 izaicinājumi

Łańcuchy pionowe

Grupa pionów, które chronią się wzajemnie po przekątnej to tzw. łańcuch pionowy. Jedynym niebronionym pionem w łańcuchu jest ten na samym dole. Łańcuchy pionowe mogą ograniczać figury przeciwnika i pomagać sobie wzajemnie w maszerowaniu naprzód np. w końcówce.
5 min.
6 izaicinājumi

Przestrzeń

Im większą część szachownicy kontrolujesz, tym więcej miejsca mają twoje figury. Mogą łatwiej manewrować, kiedy figury przeciwnika mają to zadanie utrudnione. Świetnym sposobem na uzyskanie przewagi w przestrzeni jest zajęcie centrum pionami.
4 min.
5 izaicinājumi

Pozycje otwarte, zamknięte i półotwarte

Istnieją trzy główne typy pozycji. Jeżeli jest mało pionów na szachownicy to pozycja jest otwarta. W takich pozycjach gońce są zazwyczaj bardzo silne, ponieważ nic ich nie blokuje. Jeżeli w pozycji jest wiele pionów, które się wzajemnie blokują, to pozycja jest zamknięta. W takich sytuacjach gońce są zazwyczaj mocno ograniczone, więc to skoczki radzą sobie lepiej. Wiele pozycji jest mieszanką otwartych i zamkniętych sytuacji - takie pozycje nazywamy półotwartymi.
7 min.
6 izaicinājumi

Zbij, zostaw lub przepchnij

Naucz się jak reagować na napięcia pionowe - przepchnąć, zbić czy może zagrać coś innego? Jeżeli jesteś w stanie się jednocześnie obronić i zaatakować to jest to zazwyczaj najlepsza opcja. Jednak, czasami najlepiej jest bezpośrednio obronić się przed groźbą. Z drugiej strony są przypadki, gdzie groźbę należy całkowicie zignorować!
4 min.
5 izaicinājumi

Kiedy wymieniać figury?

Zazwyczaj wymiana jest opłacalna, kiedy coś zyskujemy. Ale co powinniśmy zrobić w przypadku wymian, na których materialnie wychodzi po równo? W większości przypadków nie ma sensu podejmować równych wymian, kiedy nie widzisz jakiegokolwiek zysku. Dobre powody do dokonania wymiany to przykładowo: upraszczanie pozycji (kiedy mamy przewagę materialną), pozbycie się aktywnej figury przeciwnika lub zdobycie kontroli nad otwartą linią
5 min.
7 izaicinājumi

Zaawansowana notacja szachowa

Znasz już "język szachów", teraz czas na rozszerzenie zasoby słownictwa! Przedstawiamy listę kluczowych symboli: Szach = + Mat = # Bicie = x (lub ":") Krótka Roszada = 0-0 Długa roszada = 0-0-0 Silny ruch = ! Słaby ruch = ? Interesujący ruch = !? Wątpliwy ruch = ?! Tragiczna podstawka = ?? Niesamowite posunięcie = !! Biały wygrywa = 1-0 Czarny wygrywa = 0-1 Remis = 1/2-1/2
12 min.
5 izaicinājumi

Szachownica jako całość

Galvenie koncepti
7 nodarbības
40 minūtes
39 izaicinājumi
Publicēta 12/21/2018